Полювання, мисливська зброя, способи полювання й спорядження. Мисливський портал.
Головна | Реєстрація | Розширений пошук | Нове на сайті  
be number one
 

Удалий постріл

  {banner}  

Далекі й близькі постріли

 
Переглядів: 1821 | Категорія - Мисливські статті

 

Багато стрілок дуже добре знають, що вони можуть сподіватися на вдалий постріл на дистанції, що перевищують їх звичайну, тільки при дуже большом витраті патронів, головна - це техніка  стрілянини; вони також добре знають, що вбити дичина в цих випадках можно тільки тоді, коли яка-небудь дробинка потрапить особливо вдало в убойние місця

Є також мисливці, які дають промахи завдяки своєї неподготовленности й недоліку вправ, головним чином у відношенні правильного визначення відстаней і внаслідок незнання бою своєї рушниці

Для тих, хто має звичку стріляти, особливо на облавах, на дуже більші дистанції, сподіваючись на бій своєї рушниці, треба твердо нагадати, що рядом досвідів протягом багатьох лет установлене, що дистанция в 60 м є граничною для найкращого стрільця, збройного первоклассним рушницею

Той стрілець, що розраховує мати успіх на цих дистанциях, повинен робити у два рази менше помилок при прицілюванні й спуску курка, чим стрілок, обмежуючу дальність своїх пострілів 30 метрами

Щоб остаточно розв'язати питання про припустимої граничний дальности пострілу дробом, іспитова станція в Галензее зробила випробування ряда доставлених їй для відкликання рушниць і зрівняла результати цих випробувань по кучности й різкості з боєм чудового, що служить зразком стовбура. Різкість при цих випробуваннях вимірялася числом пробитих аркушів картону товщиною в 0,8 - 0,9 мм, гільзи були 65 мм довжиною, дріб, звичайна для зайців, в 3 1/2 мм диаметром. Що ж дали ці випробування?

Якщо взяти зображення зайця збоку в натуральну величину з отрезанними задніми ногами й накласти його на стодольную мішень в 75 див, воно займет прямокутник величиною 36x14 див, площа якого дорівнює 504 див2, те есть відповідає площі кругу А. Якщо при серії пострілів у цей прямоугольник щораз буде попадати не менше чотирьох дробинок, тоді можна будет допустити, що результати пострілу досить дійсні, щоб свалить зайця, особливо якщо взяти до уваги, що натягнута на бігу шкіра облегчает проникнення дробинок у тіло зайця. Потім потрібно перемістити цю фигуру зайця на верхній край мішені, потім на нижній і також підрахувати число полученних нею пробоїн; це важливо тому, що на таких дистанціях мисливець легко может підвищити або понизити на 27,5 см.

Бічні відхилення пострілу такого великого значення не имеют, тому що довжина тіла зайця, що досягає до 36 див, применшує значення невеликих ошибок при прицілюванні, які тому можна не приймати врасчет.

Лівий стовбур зразкової рушниці, узятий для випробувань, давав очень одноманітний і постійний бій і таке невелике розсіювання на самі большие дистанції, що переносити отримані при цьому результати на інші ружья було б ґрунтовно лише у винятково рідких випадках. Результати испитаний цього стовбура з погляду його придатності для далекої стрілянини должни бути визнані надзвичайно високими. У той час як більшість рушниць давало при стрілянині дробом в 3,5 мм мінімальну норму для поразки (4-5 дробин в фігуру зайця) на дистанції в 40-50 м і тільки у виняткових випадках до 60 м, ця зразкова рушниця давала ці ж результати на дистанції в 70 м, причому ошибки в прицілюванні й напрямку не перевищували 27,5 см.

У більшості стовбурів одержувана на нормальні (35 м) дистанции скупченість* починає зі збільшенням дистанції дуже швидко падати й превращается - особливо в сильних чоков - у зовсім протилежне - в пустоту на мішені; у тім же стовбурі, що на випробуванні дав такі блискучі результати, скупченість на 35 м, незважаючи на сильний чок (1,04 мм), не була чрезмерно велика й досягали тільки відносини 1:3 1/2, поступово знижуючись із увеличением відстані до 1:2 на дистанції в 55 м.

Далі скупченість падала дуже повільно, так що на дистанциях в 65— 70 м ще залишалося 1:1 1/2. Тільки з такої рушниці, що обеспечивает настільки рівномірний осип по всій мішені на самих далеких дистанциях, при якій різниця між центром мішені й краями поступово сглаживается, і можливо стріляти на дистанції в 60—70 м, причому, саме собою разумеется, і стрілець повинен мати прекрасне мистецтво й досвідом

Для порівняння цікаво привести результати випробувань інших ружей.

Дві садочних рушниці, одне з патронниками в 65 мм, інше з патронниками в 70 мм (порох той самий), досягли границі граничної дальности (5 пробоїн у коло А) — перше на 60 м, друге на 57,5 м.

Якщо, як це часто буває, осип рушниці недостатньо равномерна й на мішені є більші порожні місця, те ясно, що про яких-небудь хороших результатах на дистанції понад 40 м не може бути й мови, особливо якщо погода сира й дробова ранки закупорюються вовною зайця, так що він може скриться з око начебто неуражений

Пробивна швидкість дробинок 3,5 мм на дистанціях в 60 м равняется 2/3 їхньої пробивної здатності на 35 м, що можна вважати ще совершенно достатнім. Якби для стрілянини на 70 м взяти дріб в 3,25 мм, вона пробила б тільки 30 аркушів картону (0,8- 0,9 мм), тобто різкість була б немногим більше 1/3 різкості дробу 3,5 мм на (35 м). Чи досить цього для всех випадків - можна дуже сумніватися.

Звідси ясно, що розповсюджений раніше звичай - застосовувати на більші дистанції більше дрібні номери дробу - вів у цьому випадку до неправильних результатам, тому що прагнення одержати можливо більше число влучень осуществлялось без достатнього обліку їхньої різкості. Втім, і це застосовувалося только в межах до 50 м.

Якби довелося визначати границі по дальності пострілу з точки зору різкості дробинок, то тоді довелося б робити випробування, именно збільшуючи діаметр дробинок (звичайний 3,5 мм). Це так і мабуть, потому що більше важкі дробинки значно довше зберігають свою швидкість і резкость.

Але ця перевага можна була б використати тільки тоді, когда вдалося б домогтися сверловки, що забезпечувала б на більших дистанциях достатнє число влучень цих великих дробинок у фігуру зайця.

Як уже вказувалося, іспитова станція в Галензее приняла, після довголітніх випробувань, за норму при визначенні межі дальности рушниці мінімум у п'ять дробин у коло А стодольной мішені. Граничної дистанцией при цих умовах є дистанція в 55-57,25 м, і рушниці, які бьют далі до 60 м, є рідкісним винятком. Звичайно ж бій навіть дуже кучних рушниць обмежується 50-55 м. Зовсім очевидно, що такі рушниці можуть принести користь тільки в руках чудового стрільця

Недавно іспитова станція в Галензее зробила ряд испитаний для визначення бою дробових рушниць на близькі дистанції, причому для сравнения були взяті два стовбури різної сверловки.

Для виробництва випробувань була взято «зразкове» рушниця 12-го калібру, у якого правий стовбур — поліпшений циліндр (напір 0,15 мм) — давал скупченість в 1:1,5; лівий стовбур цієї рушниці — сильний чок (1,04 мм) з скученностью в 1:3,0. Патрони були споряджені 2,2 м пластинчастого бездимного пороха й 36 м дробу в 3,5 мм. Результати цих випробувань були в загальному наступні: на 5 і 10 м забійне коло обох стовбурів було зовсім однакове. Точно так само й на 15 м особливої різниці з мисливської точки зору помітно не було. На дистанциях в 20 і 25 м вплив чока позначилося вже сильно, і він приносив у коло А у два рази більше дробу, чим правий стовбур, що приносив більше дробин в кольца С и Е. Лівий стовбур на 20 м приносив дуже мало дробин у кільця З, Д и Е, тогда як у коло А потрапило 115 дробин із загальної купчастості в 138 дробин. Результати левого стовбура на 25 м минулому вже трохи вигідніше, тому що в трьох зовнішніх кольцах З, Д и Е виявилося стільки дробин, що вони могли вже вразити велику дичь. На 35 м перевагу лівого стовбура стало очевидно, тому що він приніс в ціль 107 дробин, рівномірно розподілених по всієї 75-см мішені, проти 80 дробин правого стовбура (циліндра). Звідси ясно, можна зробити висновок, що действительно гарний стрілець може з успіхом користуватися сильними чоками й на близких дистанціях і що він сміло може відмовитися від рушниць зі слабким по купчастості боем.


Примітка. При стрілянині по німецької стодольной мішені, используемой на іспитовій станції в Галензее, біля Берліна (діаметр кола А равен 25,2 див, кільця В - 39,6 див, З - 52,1 див, Д - 63,8 див і Е - 75,0 див), разница у величині площі кругу А и кільця Е дозволяє судити про скупченості дробин, тому що однакове число влучень у коло А и кільце Е говорить про те, что в центрі мішені дріб потрапив у два з половиною разу густіше, тому що площадь кола А в центрі мішені в 2,5 рази менше площі кільця Е. Друге число відносини скупченості визначається розподілом числа дробин, що потрапили в коло а, на число дробин, що потрапили у кільце Е, а отримане від цього число множиться на 2,5.

 
 (голосов: 1)
  • Надійна поразка дичини
  • Стрілянина кулею із гладкостволки
  • Комбінована рушниця ИЖ-94 "Тайга"
  • Дулові насадки
  • Велика картеч у рушницях малих калібрів
  • | Автор: kodges | 20 сентября 2007 | Коментарі (1) |  Надрукувати
     
    Copyright © 2007 "Полювання, мисливська зброя, способи полювання й спорядження. Мисливський портал." GoodWeb